Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 03.10.2011 18:26:07 

Chovatelská st. Bernských salašnických psů

Koza bílá a hnědá krátkosrstá

 

KOZY NA NAŠEM HOSPODÁŘSTVÍ

Tuto stránku bych chtěla věnovat ostatním zvířecím obyvatelům našeho hospodářství. Kromě psů, králíků a krůt mají u nás početné zastoupení kozy a králíci. K chovu koz jsme se dostali vlasně "z nutnosti", napíšu jak to bylo: po přestěhování na vesnici jsme s manželem začali chovat králíky, slepice, kachny a krůty. Tou dobou jsem byla na mateřské dovolené a oběhat tento rozsáhlý zvěřinec nebyl takový problém. Když byly naší dcerce 4 roky nastoupila jsem do zaměstnání jako většina maminek a naše mini hospodářství jsme museli tou dobou omezit. Naší Jolče však školka vůbec neprospívala, byla čím dál tím častěji nemocná a prakticky pořád doma. Po všech možných vyšetřeních se u naší dcerky zjistila alergie na lepek " Celiakie", kravské mléko a přidalo se i astma. Bezlepkové potraviny seženete v Globusu, na astma použijete léky a mléko????

To kozí je daleko lepší než to krabicové kravské a tak jsou tady u nás:

Kozy bílé krátkosrsté

1.ERINKA -  koza bílá krátkosrstá, stáří 5 let, velitelka stáda, všechny nás hlídá, miluje králičí granule

 

     

 

 2.Pavlík-  aneb koza "ze Slap". Tato kozenka se k nám dostala přes ifaunu, kde byla prezentována jako opuštěná koza. Byli jsme jako chovatelé nejblíž a tak jsme se rozhodli kozenku přijmout a nechat jí u nás dožít. Je to koza klidná a pohodová. Moc se mezi ostatní nemíchá, ale přes to je ráda ve společnosti. Své místo si ve stádě vybojovala a nejvíce jí rozčilujou ostatní kůzlata. Které se jí snaží při její veliké výšce neustále přeskakovat a vůbec jí poňoukají.

 

 

   

 

 3.Zelda -  naše první odchovaná kozenka. Start do života neměla vůbec lehký, maminka jí opustila a já jí našla v poslední chvíli. Všechnu naši péči nám teď ale vrací a je to největší mazel v našem stádečku.  

 

 

 

 

  Charakteristika plemene

 Mléčné plemeno, vyšlechtěné v první polovině 20. století převodným křížením původních krajových rázů s dováženými kozly sánského plemene ze Švýcarska a Německa. Kontrola užitkovosti byla započata v roce 1928. Kozy jsou středního až většího tělesného rámce, harmonické stavby těla, dobré konstituce, s přiměřeně širokým a hlubokým hrudníkem. Končetiny silné s pevnými klouby a dobře chodivé. Hlava je poměrně dlouhá a široká v čelní části. Dominantní vlastností je bezrohost.

Do roku 1992 se prováděla přísná selekce na bezrohost u obou pohlaví. V současnosti se do chovu zařazují rohatí i bezrozí jedinci. Srst bílá, krátká bez pigmentace, krk poměrně dlouhý a úzký, v krajině hrtanu se vyskytují většinou přívěsky. Mléčná žláza úměrně veliká, struky středně dlouhé, uzpůsobené jak pro ruční, tak strojní dojení. Plemeno vhodné pro individuální i stádový chov. Kozy jsou rané, odolné, vysoce plodné s dobrou schopností pro zhodnocení krmiv. U bezrohých kozlů nutno počítat s menším výskytem kryptorchismu. Zmasilost kůzlat ve výkrmu lze zlepšit užitkovým křížením s burským masným plemenem. Živá hmotnost koz 50-60 kg, kozlů 80-90 kg, výška v kohoutku u koz 70-80 cm, kozlů 75-85 cm.

 

 Kozy hnědé krátkosrsté

1.RŮŽENKA -  koza hnědá krátkosrstá, stáří 8 měsíců, naše hnědá princeznička, rozvážná, mazlivá, zdráhá se provádět skopičiny a Amálou a Boženkou, drží se lidí, noblesně čeká až co dostane.

     
     

 

2.BOŽENKA -  koza hnědá krátkosrstá, stáří 8 měsíců, je stejná jako Amálka, oni dvě jsou trhlé puberťačky

   
   

 

 Charakteristika plemene

 

Mléčné plemeno vyšlechtěné převodným křížením původních strakatých a hnědých koz s dovezenými kozly harckého plemene z Německa. Dříve se chovala jako bezrohá, dnes rohatost u obou pohlaví povolena. Je středního tělesného rámce, pevné kostry s průměrným osvalením. Hlava dlouhá a poměrně úzká, krk přiměřeně dlouhý, hřbet rovný, který přechází ve sraženější záď, končetiny silné. Základní zbarvení hnědé s úhořím pruhem syté barvy po celé délce hřbetu až konci ocasu. Existují odstíny červenohnědá, skořicově hnědá a tmavě hnědá. Černý trojúhelník za ušima je charakteristickým znakem plemene. Mulec, vnitřek uší, břicho, holeň a paznehty černé, srst krátká. Mléčná žláza úměrně veliká, struky středně dlouhé. Plemeno je odolné, rané, vhodné jak pro individuální, tak stádový chov. Strojní dojení možné. Kozy jsou mléčné a plodné s dobrou schopností pro zhodnocení krmiv. Plemeno má dobré mateřské vlastnosti a je vhodné ke křížení s masným burským plemenem za účelem zlepšení zejména jatečné hodnoty kůzlat ve výkrmu. Živá hmotnost koz 50-55 kg, kozlů 70-85 kg, výška v kohoutku koz 65-75 cm, kozlů 70-80 cm. Kozy jsou chovány převážně v podhorských a horských příhraničních oblastech.

 

  
TOPlist